Stallet

Sparbössan - igen!!

Blandade bilder

figaro473.jpg

Personliga rekord

Kartor på ridvägar

Vecka 32

Måndag 6/8: Idag försöker vi organisera ihop oss till ett lättare dressyrpass! Det var ju ett tag sedan och det märktes! Figge var idag med hans mått mätt pigg, spänd, fjompig och tittig!

Figge: HJ√ĄLP.... det ligger n√•got d√§r?
Matte: Det är bajsbaljan, den har stått på samma ställe så länge du har bott på detta stället, dvs i över 3 år!!
Figge: HJ√ĄLP... allts√•, jag tror jag kommer att bli upp√§ten och d√∂!!
Matte: Skärp dig! 1,2,3,4,5.....

Figge: HJ√Ą√ĄLP..... kolla h√§r.... vad √§r det f√∂r mysko som ligger p√• sp√•ret!!
Matte: Figge... nu får du verkligen skärpa dit! Det är ju mat.... det är lite ogräs som vuxit lite vilt under sommaren!
Figge: Det tror jag verkligen inte på, vi vänder!
Matte: DET G√ĖR VI INTE.....1,2,3,4,5,6....

Och på den vägen är det! Matte försökte koncentrera sig på att sitta väl, tårna skulle peka framåt och skänkeln skulle inte ligga emot utan bara användas vid rätt tillfälle! Vi övade idag bara på bjuda framåt i alla gångarter runt fyrkantsspåret. Det var inte helt lätt eftersom det bodde jagularer runt ridbanan! Matte fick verkligen bita sig i tungan får att bibehålla tålamod och lugn! Men med en ett envist tålamod så lyckades vi till slut att kunna rida runt på spåret ganska avslappnad utan att Figge bröt ihop vid resp bajstunna och trästuva! När vi väl hittade rätt så kändes det super!

Tisdag 7/8: Idag åker en OS-inspirerad ridsugen Matte till stallet för att rida! Figge badade igår och idag hade han vänligheten att skippa lerbadet så idag var vi rena!! Matte tog även med sig sina typ 20 år gamla ridstövlar...! Putsade upp dom och bestämde sig för att idag provar vi dom!

TS stod idag vid ridbanan och passade på att komma med lite tips, sträck på dig, flytta fram skänkeln, tårna framåt, tummarna uppåt... osv! Matte fick glada tillrop när hon gjorde rätt och Figge passade på att ta åt sig hela äran!! Figge gick riktigt bra idag och om jag får säga det själv så red faktiskt Matte klart bättre än på länge!

Vi jobbade med framåtbjudning och övergångar som stod på schemat! Vi passade även på att öva lite att göra halt när man har ett par extra ögon som direkt kan tala om när vi hamnar rätt! Det blev ett roligt pass, klart mycket bättre och mycket mer avslappnat än igår!

Och det det gick ganska bra att rida med de hårda och stela ridstövlarna!

Onsdag 8/8: √Ąntligen b√∂rjar det h√§nda lite med b√•de Matte och Figge! Idag var vi duktiga!! Matte har fortfarande focus p√• sitsen och att h√•lla t√•rna fram√•t, inte driva i on√∂dan och tummarna upp√•t! Vi jobbar vidare med bjudning, √∂verg√•ngar och uppm√§rksamhet! Idag var vi riktigt avslappnade och jag tycker att vi i alla g√•ngarter vilade p√• steget lite mer och det k√§ndes som om vi hade lite l√§ngre och st√∂rre steg.

Vi jobbade mest med enkla vägar, tänkte på balansen och så försökte jag aktivera traven lite uppåt framåt! Vet inte hur det såg ut men det kändes i alla fall som om vi ibland fick till några få små steg, ska vid tillfälle be någon att titta och se om de ser någon skillnad :o)

Vi genomförde även Annie:s övning "OnTop" tror jag det var hon kallade den! Brukar göra den ibland och idag så upptäckte jag att vi faktiskt blivit bättre!

Använde stövlarna idag med och ja, de fungerar faktiskt! Nu ska bara Matte banta lite till så jag kan dra igen dragkedjan hela vägen upp....!

Torsdag 9/8: Tränat!! Åh så kul det är att få träna för tränare igen!! Idag red vi för oss en helt ny tränare, dagens träning ingår i klubbens dressyrsatsning och det är utbildningsektionen anordnat det hela!!

Lite roligt var det för hon hade ridit PRE ganska mycket själv eftersom hennes släkting tydligen föder upp i Spanien! Vi red parvis i 45 minuter och vi fick jobba massor med övergångar, här får jag inte släppa iväg Figge utan vara stadig så han bibehåller form och balans! Skulle även tänka på att rida honom uppåt framåt så att hans trav kan bli lite längre och vila lite mer på steget.

Vi red sk√§nkelvikning och h√§r m√•ste jag se till att ytterbogen stannar kvar p√• r√§tt l√§ge och inte lever ett eget liv. √Ėvningen var att vi skulle rida in p√• diagonalen rakt fram och lite fram√•t och vid medellinjen skulle vi b√∂rja sj√§lva sk√§nkelvikningen, h√§r gick det lite b√§ttre undan f√∂r h√∂ger sk√§nkel f√∂r d√§r kunde jag h√•lla lite b√§ttre koll p√• v√§nsterbogen och d√§r hade jag mer bjudning. Undan f√∂r v√§nster blev det vingligare men de g√•nger jag kunde h√•lla koll p√• h√∂gerbogen gick det b√§ttre.

Vi övade öppna på långsidorna och där skulle vi i själva öppnan länga några steg och sedan samla några steg! Den satt som en smäck på Figges bakben! Då kom de igång!! Sedan så blev traven klart bättre!

√Ąven galoppen gick bra, vi fick h√•lla oss en bra bit innanf√∂r sp√•ret s√• att vi inte gl√∂mde att h√•lla koll p√• yttersidan, och s√• skulle vi v√§nda r√§tt upp i galopp, vid X skulle vi bryta av till trav och vara raka i √∂verg√•ngen, f√∂rbli raka n√§r vi fattade ny galopp √•t andra h√•llet! Voine vad vingligt det blev ibland!! En bra √∂vning!!

Matte fortsatte sin siststräning och tänkte faktiskt många många gånger på att tummarna skulle peka uppåt, tårna framåt, skänklarna framåt och så andas! Och när Matte själv slutade tänka så tänkte TS till mig från läktaren då hon teaterviskade när jag red förbi!! Hon tyckte minsann att mina skänklar låg lite bättre idag än i tisdags! Men vad svårt det är att ändra på kroppen, jag kände att jag blev lite stum och stel i hela högerbenet och så fick jag kramp i höften....!

B√•de Matte och Figge var s√•√•√• n√∂jda efter passet! √Ąntligen n√•got vettigt att t√§nka p√•: sa Figge!!

Fredag 10/8: Hovis kommer på förmiddagen och på eftermiddagen så går vi in de nya skorna genom att gå på en skritt-runda! Figge var idag som vanligt och hetsade inte upp sig över något alls! Skönt, tror han börjar återgå till sitt normala Figge!

Hmmm.... undrar om jag ska ta och bita lite?? Nä, då blir han så arg!

Lördag 11/8: Programridning! Oj så nyttigt det är! Vi hade ca 20 minuter/ekipage. Åter igen så är det utbildningssektionen och klubbens dressyr-satsningen som ordnat det hela!! Stort TACK till dom!! Vet hur mycket jobb det är!!

Eftersom det nu är bestämt att jag ska rida LA:3 i lag 2 så övar vi på att rida det programmet. Jag red fram ute och när jag gick in på banan hade jag en bra känsla! Red igenom hela programmet, missade slarvigt nog fattningen till höger, red slarviga svängar i galopp-serpentinerna, vi var inte tillräckligt raka i skänkelvikningen och så hade vi åt helvete för lite ökning i ökad galopp! Så detta fick vi efter programmet öva lite extra på och jäklar i havet vad man ska öka i ökad galopp.... här måste Matte tänka "tok-race i skogen" och så kommer vi det att bli bra!

Vi red igenom serpentinerna igen och då satt de mycket bättre, det är svårt att öva på dessa när man inte har de rätta måtten när man tränar! Ridhuset är lite för stort och då hamnar man fel! Skänkelvikningarna satt bättre när jag hade Figge rak och hade koll  på ytterbogen!

Vi har lagt fram önskemål om att få ha steketet framme många dagar i sträck och även under träningar för det gör så stor skillnad när man kan träna med staketet!

Dagens träning både kändes och blev bättre än förra! Vi fick ihop 60 % och det är jag nöjd med, vi har fortfarande mycket kvar att fila på! Och så här såg dagens träning ut.

Söndag 12/8: Idag dammar vi av garrocha-pinnen!! Det var verkligen längesedan vi lekte med den! Men vi börjar med att värma upp med vanlig dressyr och jäklar i min låda vad han gick bra idag!

Redan i skritten kände jag att Figge var lös och ledig i hela kroppen och så har bra har han inte skrittat på länge! Vi värmde i alla gångarter upp med serpentiner, skänkelvikningar, öppnor, övergångar och när vi var färdigvärmda så repeterade vi lite av det som vi inte fick till under programridningen igår. Dvs galoppserpentin, ökad galopp, skänkelvikning och mellantrav.

Idag tänkte började vi "ladda" upp oss för ökningen redan i hörnan för att sedan släppa på och ut energin, detta gick i våra ögon sett super i galoppen där Figge verkligen satsade. Vi hade dock lite svårare att samla ihop oss när diagonalen var slut :o) Figge vill gärna bryta av för tidigt men så jag måste tänka på att galoppen ska bibehållas ända ut på spåret. I traven hände det inte mycket men där tar vi det lugnt och är nöjda med en liten liten mer eller mindre obefintlig ökning men att vi bibehåller balansen! Figge gick riktigt bra idag och jag tror minsann att det var för att Matte red ganska bra idag! Tralalala!!

Som avslutning så övade vi lite med garrochan, vi provade volten runt garrochan i galopp, jobbigt sa Figge men han avslöjade att han minsann kunde bättre än sist!!

 

eXTReMe Tracker